VANTAA CUP 2018
28.6. - 1.7.2018 Myyrmäen Urheilupuisto, Tikkurilan Urheilupuisto, Hissikeskuskenttä | Suomi

Pelitapa

D13 kutsusarja

  • Alkusarja: 10 joukkuetta – 2 x 5 joukkueen alkulohkot, joissa pelataan yksinkertainen sarja (4 ottelua/joukkue)
  • Sijoitusottelut: Alkulohkojen voittajat suoraan välieriin. Lohkokakkoset kohtaavat puolivälierissä toisen lohkon kolmosen, eli A2-B3 ja B2-A3. Puolivälierien voittajat välieriin, jossa kohtaavat lohkoykköset. Välierien voittajat pelaavat loppuottelun ja häviäjät pronssiottelun (2-3 ottelua/joukkue). Alkulohkojen 4. ja 5. sijoittuneet joukkueet pelaavat ensin karsintaottelun; A4-B5, B4-A5. Karsintaotteluiden voittajat pelaavat tämän jälkeen puolivälierien häviäjiä vastaan jatko-ottelun (sijoista 5.-8.). Jatko-otteluiden voittajat pelaavat sijoitusottelun sijoista 5.-6. ja jatko-otteluiden häviäjät pelaavat sijoitusottelun sijoista 7.-8. (2-3 ottelua/joukkue) Karsintaotteluiden häviäjät pelaavat sijoitusottelun sijoista 9.-10. (2 ottelua/joukkue).

D12 kutsusarja

  • Alkusarja: 13 joukkuetta – 1 x 7 ja 1 x 6 joukkueen alkulohkot, joissa pelataan yksinkertainen sarja (5-6 ottelua/joukkue)
  • Sijoitusottelut: Alkulohkojen voittajat kohtaavat välierissä toisen lohkon kakkosen, eli A1-B2 ja B1-A2. Välierien voittajat pelaavat loppuottelun ja häviäjät pronssiottelun (2 ottelua/joukkue). Alkulohkon sijoilla 3-5 olevat joukkueet pelaavat sijoitusottelun toisen alkulohkon vastaavalla sijoitukselle päättynyttä joukkuetta vastaan, eli A3-B3, A4-B4, A5-B5 (1 ottelu/joukkue). Alkulohkojen sijoilla 6 olevat sekä toisen alkulohkon 7 pelaavat jatkolohkon sijoista 11-13. Alkulohkossa jo kohdanneet joukkueet eivät pelaa enää uudestaan, vaan heidän tulos siirtyy alkulohkosta jatkolohkoon.

E11 kutsusarjat

  • Alkusarja: 12 joukkuetta – 2 x 6 joukkueen alkulohkot, joissa pelataan yksinkertainen sarja (5 ottelua/joukkue)
  • Sijoitusottelut: Alkulohkojen voittajat kohtaavat välierissä toisen lohkon kakkosen, eli A1-B2 ja B1-A2. Välierien voittajat pelaavat loppuottelun ja häviäjät pronssiottelun (2 ottelua/joukkue). Muut joukkueet pelaavat sijoitusottelun toisen alkulohkon vastaavalla sijoitukselle päättynyttä joukkuetta vastaan, eli A3-B3, A4-B4, A5-B5, A6-B6 (1 ottelu/joukkue).

E10 kutsusarja

  • Alkusarja: 14 joukkuetta – 2 x 7 joukkueen alkulohkot, joissa pelataan yksinkertainen sarja (6 ottelua/joukkue)
  • Sijoitusottelut: Alkulohkojen voittajat kohtaavat välierissä toisen lohkon kakkosen, eli A1-B2 ja B1-A2. Välierien voittajat pelaavat loppuottelun ja häviäjät pronssiottelun (2 ottelua/joukkue). Muut joukkueet pelaavat sijoitusottelun toisen alkulohkon vastaavalla sijoitukselle päättynyttä joukkuetta vastaan, eli A3-B3, A4-B4, A5-B5, A6-B6, A7-B7 (1 ottelu/joukkue).

D12 avoin sarja

  • Alkusarja: 12 joukkuetta – 2 x 6 joukkueen alkulohkot, joissa pelataan yksinkertainen sarja (5 ottelua/joukkue)
  • Sijoitusottelut: Alkulohkojen voittajat kohtaavat välierissä toisen lohkon kakkosen, eli A1-B2 ja B1-A2. Välierien voittajat pelaavat loppuottelun ja häviäjät pronssiottelun (2 ottelua/joukkue). Muut joukkueet pelaavat sijoitusottelun toisen alkulohkon vastaavalla sijoitukselle päättynyttä joukkuetta vastaan, eli A3-B3, A4-B4, A5-B5, A6-B6 (1 ottelu/joukkue).

E11 avoin sarja

  • Alkusarja: 8 joukkuetta – 2 x 4 joukkueen alkulohkot (3 ottelua/joukkue)
  • Cup: Alkulohkon 1.sijoittuneet pelaavat puolivälierässä toisen alkulohkon 4.sijoittuneita vastaan (A1-B4 ja B1-A4) ja 2. sijoittuneet pelaavat vastaavasti puolivälierissä toisen lohkon 3.sijoittuneita vastaan (A2-B3 ja B2-A3). Cupeissa pelataan kaikki sijoitukset loppuun asti (3 ottelua/joukkue).

E10 avoin sarja

  • Alkusarja: 12 joukkuetta – 2 x 6 joukkueen alkulohkot, joissa pelataan yksinkertainen sarja (5 ottelua/joukkue)
  • Sijoitusottelut: Alkulohkojen voittajat kohtaavat välierissä toisen lohkon kakkosen, eli A1-B2 ja B1-A2. Välierien voittajat pelaavat loppuottelun ja häviäjät pronssiottelun (2 ottelua/joukkue). Muut joukkueet pelaavat sijoitusottelun toisen alkulohkon vastaavalla sijoitukselle päättynyttä joukkuetta vastaan, eli A3-B3, A4-B4, A5-B5, A6-B6 (1 ottelu/joukkue).

F9 ja F8

  • Joka päivä pelataan ns. oma erillinen turnaus.
  • Jokaiselle joukkueelle 3 ottelua/ turnauspäivä
  • Ottelut muodostettu toiveiden mukaan kolmelle eri tasolle niin hyvin kuin se on ollut mahdollista
  • Ei lasketa sijoituksia.