Powered by GameResultsOnline.com tournament management

Deutsche Meisterschaften 2018

6.4. - 8.6.2018 "Stadt Baunatal" | Germany

Herren
Schedule

Vorrunde

Fri 6.4.2018
1   Gruppe A
07:30
Tisch 1
Mohamed S. BRE
Finished 2 - 0
Thorsten W. BER
(12-3, 12-10)
 
 
Eliane Exner
2   Gruppe B
07:30
Tisch 2
Thade R. MAR
Finished 2 - 0
Christian Sc. KAS
(12-0, 11-7)
 
 
Thomas Neue
3   Gruppe C
07:30
Tisch 3
Murat A. MOE
Finished 2 - 0
Stefan L. VIE
(12-3, 11-0)
 
 
Manou Schad
4   Gruppe D
07:30
Tisch 4
Benjamin N. BER
Finished 2 - 0
Simon J. MOE
(12-4, 11-7)
 
 
Richard Brauel
5   Gruppe A
08:00
Tisch 1
Deniz K. KAS
Finished 0 - 2
Martin O. FRA
(3-11, 7-12)
 
 
Eliane Exner
6   Gruppe B
08:00
Tisch 2
Alfons V. PAD
Finished 2 - 1
Manfred S. FRA
(6-12, 11-7, 11-7)
 
 
Thomas Neue
7   Gruppe C
08:00
Tisch 3
Thomas G. BER
Finished 0 - 2
Stefan C. KAS
(7-11, 4-11)
 
 
Manou Schad
8   Gruppe D
08:00
Tisch 4
Thomas L. BRE
Finished 0 - 2
Horst G. KAS
(8-11, 2-12)
 
 
Richard Brauel
9   Gruppe A
08:30
Tisch 1
Stefan P. VIE
Finished 2 - 0
Reinhard W. COT
(12-5, 12-4)
 
 
Gabi Boster
10   Gruppe B
08:30
Tisch 2
Lutz E. QUE
Finished 2 - 0
Basili H. HAM
(12-7, 11-1)
 
 
Jonas Riester
11   Gruppe C
08:30
Tisch 3
Antonius R. BRE
Finished 0 - 2
Christian Si. FRA
(8-11, 8-11)
 
 
Julian Rosenthal
12   Gruppe D
08:30
Tisch 4
Robert G. FRA
Finished 2 - 0
Andreas S. DOR
(12-4, 11-9)
 
 
Kathrin Rosinsky
13   Gruppe A
09:30
Tisch 3
Martin O. FRA
Finished 0 - 2
Mohamed S. BRE
(1-11, 7-11)
 
 
Thomas Neue
14   Gruppe B
09:30
Tisch 4
Manfred S. FRA
Finished 0 - 2
Thade R. MAR
(7-12, 9-12)
 
 
Stefan Wimmer
15   Gruppe C
10:00
Tisch 1
Stefan C. KAS
Finished 1 - 2
Murat A. MOE
(12-6, 8-12, 6-11)
 
 
Richard Brauel
16   Gruppe D
10:00
Tisch 2
Horst G. KAS
Finished 1 - 2
Benjamin N. BER
(11-9, 10-12, 5-12)
 
 
Julian Rosenthal
17   Gruppe A
10:00
Tisch 3
Reinhard W. COT
Finished 0 - 2
Deniz K. KAS
(0-11, 0-11)
 
 
Thomas Neue
18   Gruppe B
10:00
Tisch 4
Basili H. HAM
Finished 0 - 2
Alfons V. PAD
(6-11, 4-12)
 
 
Stefan Wimmer
19   Gruppe C
10:30
Tisch 1
Christian Si. FRA
Finished 0 - 2
Thomas G. BER
(9-12, 1-11)
 
 
Kathrin Rosinsky
20   Gruppe D
10:30
Tisch 2
Andreas S. DOR
Finished 2 - 1
Thomas L. BRE
(10-12, 11-1, 12-4)
 
 
Jonas Riester
21   Gruppe A
10:30
Tisch 3
Thorsten W. BER
Finished 0 - 2
Stefan P. VIE
(6-12, 10-13)
 
 
Manou Schad
22   Gruppe B
10:30
Tisch 4
Christian Sc. KAS
Finished 2 - 1
Lutz E. QUE
(12-9, 14-16, 11-5)
 
 
Eliane Exner
23   Gruppe C
11:00
Tisch 1
Stefan L. VIE
Finished 1 - 2
Antonius R. BRE
(1-11, 11-9, 6-11)
 
 
Kathrin Rosinsky
24   Gruppe D
11:00
Tisch 2
Simon J. MOE
Finished 0 - 2
Robert G. FRA
(2-11, 2-11)
 
 
Jonas Riester
25   Gruppe B
13:00
Tisch 1
Thade R. MAR
Finished 2 - 0
Basili H. HAM
(11-0, 11-4)
 
 
Eliane Exner
26   Gruppe A
13:00
Tisch 2
Mohamed S. BRE
Finished 2 - 0
Reinhard W. COT
(11-0, 11-0)
 
 
Richard Brauel
27   Gruppe D
13:00
Tisch 3
Benjamin N. BER
Finished 2 - 0
Andreas S. DOR
(11-8, 11-2)
 
 
Kathrin Rosinsky
28   Gruppe C
13:00
Tisch 4
Christian Si. FRA
Finished 1 - 2
Murat A. MOE
(12-9, 10-12, 2-12)
 
 
Jonas Riester
29   Gruppe B
13:30
Tisch 1
Alfons V. PAD
Finished 2 - 1
Lutz E. QUE
(12-6, 8-11, 12-10)
 
 
Eliane Exner
30   Gruppe A
13:30
Tisch 2
Deniz K. KAS
Finished 2 - 0
Stefan P. VIE
(12-4, 12-6)
 
 
Richard Brauel
31   Gruppe D
13:30
Tisch 3
Thomas L. BRE
Finished 0 - 2
Robert G. FRA
(8-11, 3-11)
 
 
Kathrin Rosinsky
32   Gruppe C
13:30
Tisch 4
Thomas G. BER
Finished 2 - 0
Antonius R. BRE
(11-3, 11-6)
 
 
Jonas Riester
33   Gruppe B
14:00
Tisch 1
Manfred S. FRA
Finished 2 - 0
Christian Sc. KAS
(14-12, 11-3)
 
 
Gabi Boster
34   Gruppe A
14:00
Tisch 2
Martin O. FRA
Finished 2 - 0
Thorsten W. BER
(11-2, 11-6)
 
 
Manou Schad
35   Gruppe D
14:00
Tisch 3
Horst G. KAS
Finished 2 - 0
Simon J. MOE
(11-3, 11-6)
 
 
Stefan Wimmer
36   Gruppe C
14:00
Tisch 4
Stefan C. KAS
Finished 2 - 0
Stefan L. VIE
(11-8, 11-2)
 
 
Julian Rosenthal
37   Gruppe B
15:00
Tisch 3
Lutz E. QUE
Finished 0 - 2
Thade R. MAR
(9-11, 0-11)
 
 
Thomas Neue
38   Gruppe A
15:00
Tisch 4
Stefan P. VIE
Finished 0 - 2
Mohamed S. BRE
(10-13, 3-11)
 
 
Richard Brauel
39   Gruppe D
15:30
Tisch 1
Robert G. FRA
Finished 1 - 2
Benjamin N. BER
(0-11, 11-8, 7-12)
 
 
Jonas Riester
40   Gruppe C
15:30
Tisch 2
Murat A. MOE
Finished 2 - 0
Antonius R. BRE
(11-8, 11-7)
 
 
Kathrin Rosinsky
41   Gruppe B
15:30
Tisch 3
Christian Sc. KAS
Finished 2 - 0
Alfons V. PAD
(11-7, 11-3)
 
 
Thomas Neue
42   Gruppe A
15:30
Tisch 4
Thorsten W. BER
Finished 0 - 2
Deniz K. KAS
(8-12, 3-12)
 
 
Richard Brauel
43   Gruppe D
16:00
Tisch 1
Simon J. MOE
Finished 0 - 2
Thomas L. BRE
(9-11, 2-11)
 
 
Gabi Boster
44   Gruppe C
16:00
Tisch 2
Thomas G. BER
Finished 2 - 0
Stefan L. VIE
(11-1, 11-5)
 
 
Eliane Exner
45   Gruppe B
16:00
Tisch 3
Basili H. HAM
Finished 0 - 2
Manfred S. FRA
(1-11, 4-11)
 
 
Stefan Wimmer
46   Gruppe A
16:00
Tisch 4
Reinhard W. COT
Finished 0 - 2
Martin O. FRA
(0-11, 0-11)
 
 
Julian Rosenthal
47   Gruppe D
16:30
Tisch 1
Andreas S. DOR
Finished 2 - 0
Horst G. KAS
(11-8, 11-8)
 
 
Gabi Boster
48   Gruppe C
16:30
Tisch 2
Christian Si. FRA
Finished 0 - 2
Stefan C. KAS
(1-12, 3-11)
 
 
Eliane Exner
49   Gruppe A
17:30
Tisch 1
Mohamed S. BRE
Finished 1 - 2
Deniz K. KAS
(13-11, 9-11, 7-11)
 
 
Thomas Neue
50   Gruppe B
17:30
Tisch 2
Thade R. MAR
Finished 2 - 0
Alfons V. PAD
(11-1, 11-2)
 
 
Manou Schad
51   Gruppe C
17:30
Tisch 3
Murat A. MOE
Finished 2 - 0
Thomas G. BER
(11-4, 12-0)
 
 
Kathrin Rosinsky
52   Gruppe D
17:30
Tisch 4
Benjamin N. BER
Finished 2 - 0
Thomas L. BRE
(11-6, 12-8)
 
 
Jonas Riester
53   Gruppe A
18:00
Tisch 1
Stefan P. VIE
Finished 2 - 0
Martin O. FRA
(12-10, 12-4)
 
 
Eliane Exner
54   Gruppe B
18:00
Tisch 2
Lutz E. QUE
Finished 1 - 2
Manfred S. FRA
(4-12, 11-9, 6-12)
 
 
Julian Rosenthal
55   Gruppe C
18:00
Tisch 3
Antonius R. BRE
Finished 0 - 2
Stefan C. KAS
(5-12, 4-12)
 
 
Gabi Boster
56   Gruppe D
18:00
Tisch 4
Robert G. FRA
Finished 1 - 2
Horst G. KAS
(12-6, 10-13, 10-12)
 
 
Stefan Wimmer
57   Gruppe A
18:30
Tisch 1
Reinhard W. COT
Finished 0 - 2
Thorsten W. BER
(0-11, 0-11)
 
 
Eliane Exner
58   Gruppe B
18:30
Tisch 2
Basili H. HAM
Finished 2 - 1
Christian Sc. KAS
(4-11, 12-6, 12-6)
 
 
Julian Rosenthal
59   Gruppe C
18:30
Tisch 3
Christian Si. FRA
Finished 2 - 0
Stefan L. VIE
(11-5, 12-7)
 
 
Gabi Boster
60   Gruppe D
18:30
Tisch 4
Andreas S. DOR
Finished 0 - 2
Simon J. MOE
(10-13, 4-12)
 
 
Stefan Wimmer

Zwischenrunde

Sat 7.4.2018
61   Gruppe G
08:30
Tisch 1
Deniz K. KAS
Finished 2 - 0
Andreas S. DOR
(11-8, 11-5)
 
 
Richard Brauel
62   Gruppe G
08:30
Tisch 3
Alfons V. PAD
Finished 2 - 0
Thomas G. BER
(11-8, 11-8)
 
 
Manou Schad
63   Gruppe G
11:00
Tisch 4
Thomas G. BER
Finished 1 - 2
Deniz K. KAS
(11-8, 8-11, 10-12)
 
 
Manou Schad
64   Gruppe G
11:30
Tisch 1
Andreas S. DOR
Finished 0 - 2
Alfons V. PAD
(3-11, 8-12)
 
 
Julian Rosenthal
65   Gruppe G
15:00
Tisch 1
Deniz K. KAS
Finished 2 - 0
Alfons V. PAD
(12-5, 11-7)
 
 
Richard Brauel
66   Gruppe G
15:30
Tisch 1
Thomas G. BER
Finished 2 - 1
Andreas S. DOR
(3-12, 12-1, 12-10)
 
 
Richard Brauel
67   Gruppe H
08:00
Tisch 3
Robert G. FRA
Finished 2 - 1
Martin O. FRA
(12-7, 9-11, 11-2)
 
 
Thomas Neue
68   Gruppe H
08:30
Tisch 2
Thade R. MAR
Finished 2 - 0
Stefan C. KAS
(11-4, 11-3)
 
 
Gabi Boster
69   Gruppe H
11:00
Tisch 3
Stefan C. KAS
Finished 2 - 0
Robert G. FRA
(12-9, 11-9)
 
 
Gabi Boster
70   Gruppe H
11:30
Tisch 4
Thade R. MAR
Finished 2 - 0
Martin O. FRA
(11-7, 11-8)
 
 
Stefan Wimmer
71   Gruppe H
15:00
Tisch 3
Robert G. FRA
Finished 0 - 2
Thade R. MAR
(7-12, 10-12)
 
 
Stefan Wimmer
72   Gruppe H
15:30
Tisch 3
Martin O. FRA
Finished 0 - 2
Stefan C. KAS
(9-11, 10-13)
 
 
Eliane Exner
73   Gruppe I
08:00
Tisch 4
Christian Sc. KAS
Finished 0 - 2
Horst G. KAS
(1-12, 1-12)
 
 
Stefan Wimmer
74   Gruppe I
09:00
Tisch 2
Murat A. MOE
Finished 2 - 0
Stefan P. VIE
(12-9, 11-7)
 
 
Gabi Boster
75   Gruppe I
13:00
Tisch 1
Murat A. MOE
Finished 2 - 1
Horst G. KAS
(4-12, 11-6, 11-8)
 
 
Richard Brauel
76   Gruppe I
13:00
Tisch 2
Stefan P. VIE
Finished 2 - 1
Christian Sc. KAS
(3-11, 12-5, 11-7)
 
 
Eliane Exner
77   Gruppe I
16:00
Tisch 4
Murat A. MOE
Finished 2 - 0
Christian Sc. KAS
(11-5, 12-3)
 
 
Thomas Neue
78   Gruppe I
15:30
Tisch 2
Horst G. KAS
Finished 2 - 1
Stefan P. VIE
(6-11, 12-6, 11-6)
 
 
Gabi Boster
79   Gruppe J
08:30
Tisch 4
Manfred S. FRA
Finished 2 - 0
Christian Si. FRA
(11-6, 11-9)
 
 
Jonas Riester
80   Gruppe J
09:00
Tisch 1
Benjamin N. BER
Finished 2 - 0
Mohamed S. BRE
(12-10, 11-6)
 
 
Richard Brauel
81   Gruppe J
11:30
Tisch 3
Mohamed S. BRE
Finished 0 - 2
Manfred S. FRA
(5-11, 6-11)
 
 
Kathrin Rosinsky
82   Gruppe J
11:30
Tisch 2
Benjamin N. BER
Finished 2 - 1
Christian Si. FRA
(12-6, 6-12, 13-11)
 
 
Jonas Riester
83   Gruppe J
15:30
Tisch 4
Manfred S. FRA
Finished 0 - 2
Benjamin N. BER
(5-11, 4-11)
 
 
Julian Rosenthal
84   Gruppe J
16:00
Tisch 1
Christian Si. FRA
Finished 2 - 1
Mohamed S. BRE
(8-11, 11-8, 11-7)
 
 
Kathrin Rosinsky
85   Gruppe E
10:00
Tisch 1
Thorsten W. BER
Finished 2 - 0
Simon J. MOE
(11-9, 12-10)
 
 
Kathrin Rosinsky
86   Gruppe E
10:00
Tisch 3
Antonius R. BRE
Finished 2 - 1
Basili H. HAM
(8-11, 15-13, 16-14)
 
 
Julian Rosenthal
87   Gruppe E
14:00
Tisch 2
Simon J. MOE
Finished 2 - 1
Antonius R. BRE
(11-8, 10-12, 11-9)
 
 
Stefan Wimmer
88   Gruppe E
14:00
Tisch 4
Basili H. HAM
Finished 2 - 0
Thorsten W. BER
(11-8, 13-11)
 
 
Kathrin Rosinsky
89   Gruppe E
17:00
Tisch 1
Antonius R. BRE
Finished 2 - 1
Thorsten W. BER
(6-12, 11-6, 11-6)
 
 
Richard Brauel
90   Gruppe E
17:00
Tisch 3
Simon J. MOE
Finished 0 - 2
Basili H. HAM
(9-12, 4-11)
 
 
Thomas Neue
91   Gruppe F
10:00
Tisch 2
Thomas L. BRE
Finished 2 - 0
Reinhard W. COT
(11-0, 11-0)
 
 
Thomas Neue
92   Gruppe F
10:00
Tisch 4
Lutz E. QUE
Finished 2 - 0
Stefan L. VIE
(11-4, 12-8)
 
 
Stefan Wimmer
93   Gruppe F
14:00
Tisch 1
Reinhard W. COT
Finished 0 - 2
Lutz E. QUE
(0-11, 0-11)
 
 
Manou Schad
94   Gruppe F
14:00
Tisch 3
Stefan L. VIE
Finished 0 - 2
Thomas L. BRE
(7-12, 1-11)
 
 
Jonas Riester
95   Gruppe F
17:00
Tisch 2
Thomas L. BRE
Finished 2 - 0
Lutz E. QUE
(11-7, 11-6)
 
 
Eliane Exner
96   Gruppe F
17:00
Tisch 4
Stefan L. VIE
Finished 2 - 0
Reinhard W. COT
(11-0, 11-0)
 
 
Jonas Riester

Viertelfinales

Sat 7.4.2018
17:30
Tisch 3
Deniz K. KAS
Finished 2 - 3
Stefan C. KAS
(5-11, 12-6, 4-11, 12-7, 7-12)
 
 
Stefan Wimmer
17:30
Tisch 4
Murat A. MOE
Finished 3 - 1
Manfred S. FRA
(8-11, 13-10, 11-7, 11-5)
 
 
Kathrin Rosinsky
18:15
Tisch 3
Thade R. MAR
Finished 3 - 0
Alfons V. PAD
(12-0, 11-1, 11-0)
 
 
Julian Rosenthal
18:15
Tisch 4
Benjamin N. BER
Finished 3 - 1
Horst G. KAS
(11-7, 10-12, 11-3, 11-5)
 
 
Eliane Exner

Platzierung 9-16 | Runde 1

Sat 7.4.2018
101   9-16 | GH1
17:30
Tisch 1
Thomas G. BER
Finished 2 - 0
Martin O. FRA
(11-9, 11-5)
 
 
Jonas Riester
102   9-16 | GH2
17:30
Tisch 2
Robert G. FRA
Finished 2 - 0
Andreas S. DOR
(12-9, 11-6)
 
 
Julian Rosenthal
103   9-16 | IJ1
18:00
Tisch 1
Stefan P. VIE
Finished 0 - 2
Mohamed S. BRE
(4-11, 4-12)
 
 
Stefan Wimmer
104   9-16 | IJ2
18:00
Tisch 2
Christian Si. FRA
Finished 2 - 1
Christian Sc. KAS
(11-9, 4-11, 11-6)
 
 
Thomas Neue

Platzierung 9-16 | Runde 2

Sat 7.4.2018
105   9-16 | S1
19:00
Tisch 1
Thomas G. BER
Finished 1 - 2
Mohamed S. BRE
(11-9, 4-12, 4-11)
 
 
Jonas Riester
106   9-16 | S2
19:00
Tisch 2
Robert G. FRA
Finished 2 - 0
Christian Si. FRA
(11-2, 12-10)
 
 
Thomas Neue
107   9-16 | V1
19:00
Tisch 3
Martin O. FRA
Finished 1 - 2
Stefan P. VIE
(2-12, 11-5, 5-12)
 
 
Manou Schad
108   9-16 | V2
19:30
Tisch 4
Andreas S. DOR
Finished 2 - 0
Christian Sc. KAS
(12-4, 12-4)
 
 
Gabi Boster

Platzierung 17-24

Sat 7.4.2018
109   Platz 23-24
18:30
Tisch 1
Simon J. MOE
Finished 2 - 0
Reinhard W. COT
(11-0, 11-0)
 
 
110   Platz 21-22
18:30
Tisch 2
Thorsten W. BER
Finished 2 - 1
Stefan L. VIE
(10-13, 11-0, 12-9)
 
 
Manou Schad
111   Platz 19-20
19:30
Tisch 1
Basili H. HAM
Finished 1 - 2
Lutz E. QUE
(11-9, 2-12, 2-11)
 
 
Richard Brauel
112   Platz 17-18
19:00
Tisch 4
Antonius R. BRE
Finished 2 - 1
Thomas L. BRE
(7-11, 11-7, 11-8)
 
 
Stefan Wimmer

Platzierung 9-16 | Runde 3

Sat 7.4.2018
113   Platz 15-16
19:45
Tisch 1
Martin O. FRA
Finished 2 - 0
Christian Sc. KAS
(12-7, 11-9)
 
 
Thomas Neue
114   Platz 13-14
19:45
Tisch 2
Stefan P. VIE
Finished 1 - 2
Andreas S. DOR
(4-11, 12-7, 8-11)
 
 
Kathrin Rosinsky
115   Platz 11-12
20:00
Tisch 3
Thomas G. BER
Finished 2 - 1
Christian Si. FRA
(3-12, 11-9, 11-2)
 
 
Jonas Riester
116   Platz 9-10
20:00
Tisch 4
Mohamed S. BRE
Finished 1 - 2
Robert G. FRA
(6-11, 11-4, 5-12)
 
 
Stefan Wimmer

Halbfinales + Plätze 5-8

Sun 8.4.2018
117   5-8 | V-HF1
08:00
Tisch 1
Deniz K. KAS
Finished 2 - 1
Manfred S. FRA
(3-12, 11-6, 12-9)
 
 
Gabi Boster
118   5-8 | V-HF2
08:00
Tisch 2
Alfons V. PAD
Finished 0 - 2
Horst G. KAS
(8-11, 8-11)
 
 
Gabi Boster
119   Halbfinale 1
08:00
Tisch 3
Stefan C. KAS
Finished 3 - 1
Murat A. MOE
(11-2, 11-6, 4-11, 12-9)
 
 
Stefan Wimmer
120   Halbfinale 2
08:00
Tisch 4
Thade R. MAR
Finished 3 - 0
Benjamin N. BER
(12-10, 11-0, 11-0)
 
 
Julian Rosenthal

Finales + Plätze 5-8

Sun 8.4.2018
121   Platz 7-8
09:15
Tisch 1
Manfred S. FRA
Finished 2 - 0
Alfons V. PAD
(12-0, 11-1)
 
 
Thomas Neue
122   Platz 5-6
09:15
Tisch 2
Deniz K. KAS
Finished 2 - 1
Horst G. KAS
(8-11, 11-1, 13-11)
 
 
Stefan Wimmer
09:45
Tisch 1
Murat A. MOE
Finished 2 - 3
Benjamin N. BER
(5-11, 11-8, 12-10, 7-11, 4-11)
 
 
Richard Brauel
11:15
Tisch 1
Stefan C. KAS
Finished 0 - 3
Thade R. MAR
(1-12, 11-14, 4-11)
 
 
Stefan Wimmer
GameResultsOnline.com
servicedesk@gameresultsonline.com
+358 44 7599 554
© 2022 GameResultsOnline.com