BSC PRAGUE SHOWDOWN CUP 2019
6.3. - 10.3.2019 | Czech Republic

Men competition

First round

Thursday 7.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
109:00MA1 PrahaRaimonds Briezhkalns-Patrick Walterscheidt2-0 (12-4,12-4)Finished
209:00MA2 LiberecErik Jensen-Deniss Ovsjannikovs0-2 (10-12,1-12)Finished
309:00MB3 BrnoRobert Latt-Stefan Hoffman2-1 (9-11,12-6,11-6)Finished
409:00MB4 OstravaMarc Sommer-Robert Glojnaric1-2 (0-11,12-2,7-12)Finished
509:00MC5 PilsenZiedonis Mazurs-Carsten Dan Jacobsen2-0 (11-2,11-2)Finished
609:25MC1 PrahaKevin Bart-Denis Repa1-2 (12-6,2-12,8-12)Finished
709:25MD2 LiberecOlli Kytoviita-Josef Stoeckli2-0 (12-9,12-4)Finished
809:25MD3 BrnoMiha Susman-Deniz Kurtoglu2-1 (5-11,12-2,11-2)Finished
909:25ME4 OstravaJouni Viitamaki-Philip Naraschkewitz2-1 (9-11,11-5,12-8)Finished
1009:25ME5 PilsenLadislav Brada-Stefan Collet2-1 (8-12,11-5,11-1)Finished
1109:50MF1 PrahaJuha Oikarainen-Michael Lapaz2-1 (3-11,11-8,11-4)Finished
1209:50MF2 LiberecOndrej Kodet-Przemyslaw Knaz2-1 (11-6,8-11,12-9)Finished
1309:50MG3 BrnoStefan Marcin-Aliaksandr Khalalei2-0 (12-9,14-11)Finished
1409:50MG4 OstravaSiarhei Shkibel-Martin Egelund Olsen2-0 (12-10,11-3)Finished
1509:50MH5 PilsenDusan Milo-Antonio Michienzi2-0 (13-11,12-4)Finished
1610:15MH1 PrahaAlisher Hozhanijazov-Tomas Myslivecek2-0 (11-4,11-2)Finished
1710:15MI2 LiberecPierre Bertrand-Alfons Vollmer2-0 (11-0,11-2)Finished
1810:15MI3 BrnoPavol Kubosko-Jaroslav Gajdos2-0 (11-7,12-7)Finished
1910:15MJ4 OstravaLukasz Byczkowski-Bertrand Laine2-0 (11-0,12-5)Finished
2010:15MJ5 PilsenThade Rosenfeldt-Brian Winter Knudsen2-0 (11-6,12-2)Finished
2110:40MA5 PilsenPatrick Walterscheidt-Peter Zidar0-2 (11-13,2-12)Finished
2211:05MA5 PilsenErik Jensen-Raimonds Briezhkalns0-2 (6-11,7-12)Finished
2311:30MB1 PrahaStefan Hoffman-Adrian Sloninka0-2 (4-11,5-11)Finished
2411:30MB2 LiberecMarc Sommer-Robert Latt2-1 (12-7,10-13,11-8)Finished
2511:30MC3 BrnoCarsten Dan Jacobsen-Krystian Kisiel0-2 (4-11,5-11)Finished
2611:30MC4 OstravaKevin Bart-Ziedonis Mazurs0-2 (6-11,1-11)Finished
2711:30MD5 PilsenDeniz Kurtoglu-Olli Kytoviita0-2 (11-14,4-12)Finished
2811:55MD1 PrahaJosef Stoeckli-Miha Susman0-2 (5-12,2-11)Finished
2911:55ME2 LiberecStefan Collet-Jouni Viitamaki1-2 (11-6,5-12,4-11)Finished
3011:55ME3 BrnoPhilip Naraschkewitz-Ladislav Brada0-2 (5-12,6-11)Finished
3111:55MF4 OstravaPrzemyslaw Knaz-Juha Oikarainen2-1 (12-10,9-11,11-9)Finished
3211:55MF5 PilsenMichael Lapaz-Ondrej Kodet2-0 (11-5,12-10)Finished
3312:20MG1 PrahaMartin Egelund Olsen-Stefan Marcin0-2 (4-11,8-11)Finished
3412:20MG2 LiberecAliaksandr Khalalei-Siarhei Shkibel0-2 (0-11,8-12)Finished
3512:20MH3 BrnoTomas Myslivecek-Dusan Milo0-2 (6-12,8-11)Finished
3612:20MH4 OstravaAntonio Michienzi-Alisher Hozhanijazov0-2 (8-12,0-11)Finished
3712:20MI5 PilsenJaroslav Gajdos-Pierre Bertrand2-0 (11-1,11-6)Finished
3812:45MI5 PilsenAlfons Vollmer-Pavol Kubosko0-2 (9-12,8-11)Finished
3914:10MJ5 PilsenBrian Winter Knudsen-Lukasz Byczkowski2-1 (11-2,9-11,11-6)Finished
4014:35MJ1 PrahaBertrand Laine-Thade Rosenfeldt0-2 (7-11,3-12)Finished
4114:35MA2 LiberecDeniss Ovsjannikovs-Peter Zidar0-2 (2-12,7-11)Finished
4214:35MA3 BrnoPatrick Walterscheidt-Erik Jensen0-2 (2-12,8-11)Finished
4314:35MB4 OstravaRobert Glojnaric-Adrian Sloninka2-1 (6-12,11-8,11-7)Finished
4414:35MB5 PilsenStefan Hoffman-Marc Sommer0-2 (10-13,10-13)Finished
4515:00MC1 PrahaDenis Repa-Krystian Kisiel0-2 (1-12,5-11)Finished
4615:00MC2 LiberecCarsten Dan Jacobsen-Kevin Bart0-2 (3-12,6-11)Finished
4715:00MD3 BrnoOlli Kytoviita-Miha Susman2-1 (8-11,12-8,12-8)Finished
4815:00MD4 OstravaJosef Stoeckli-Deniz Kurtoglu1-2 (11-9,6-12,2-12)Finished
4915:00ME5 PilsenJouni Viitamaki-Ladislav Brada1-2 (5-12,11-6,9-12)Finished
5015:25ME1 PrahaPhilip Naraschkewitz-Stefan Collet0-2 (3-12,0-12)Finished
5115:25MF2 LiberecJuha Oikarainen-Ondrej Kodet2-1 (11-3,8-12,11-2)Finished
5215:25MF3 BrnoMichael Lapaz-Przemyslaw Knaz2-1 (5-12,11-8,12-2)Finished
5315:25MA4 OstravaPeter Zidar-Erik Jensen2-0 (12-6,11-3)Finished
5415:25MA5 PilsenRaimonds Briezhkalns-Deniss Ovsjannikovs2-0 (11-6,12-3)Finished
5515:50MB1 PrahaAdrian Sloninka-Marc Sommer2-0 (12-5,11-3)Finished
5615:50MB2 LiberecRobert Latt-Robert Glojnaric1-2 (10-12,11-3,10-12)Finished
5715:50MC3 BrnoKrystian Kisiel-Kevin Bart2-0 (11-5,12-2)Finished
5815:50MC4 OstravaZiedonis Mazurs-Denis Repa2-1 (4-12,11-6,12-2)Finished
5915:50MG5 PilsenStefan Marcin-Siarhei Shkibel1-2 (11-6,8-12,9-12)Finished
6016:15MG1 PrahaAliaksandr Khalalei-Martin Egelund Olsen2-1 (10-12,11-9,12-6)Finished
6116:15MH2 LiberecDusan Milo-Alisher Hozhanijazov2-1 (11-7,4-11,13-11)Finished
6216:15MH3 BrnoAntonio Michienzi-Tomas Myslivecek0-2 (4-11,3-11)Finished
6316:15MI4 OstravaPierre Bertrand-Pavol Kubosko0-2 (10-12,5-12)Finished
6416:15MI5 PilsenAlfons Vollmer-Jaroslav Gajdos0-2 (10-12,2-12)Finished
6516:40MJ1 PrahaLukasz Byczkowski-Thade Rosenfeldt2-1 (9-11,11-9,13-10)Finished
6616:40MJ2 LiberecBertrand Laine-Brian Winter Knudsen0-2 (4-11,5-11)Finished
6716:40MA3 BrnoPeter Zidar-Raimonds Briezhkalns2-0 (11-8,11-1)Finished
6816:40MA4 OstravaDeniss Ovsjannikovs-Patrick Walterscheidt2-1 (11-4,4-11,11-3)Finished
6916:40MB5 PilsenAdrian Sloninka-Robert Latt2-0 (11-2,11-5)Finished
7017:05MB1 PrahaRobert Glojnaric-Stefan Hoffman2-0 (11-4,11-9)Finished
7117:05MC2 LiberecKrystian Kisiel-Ziedonis Mazurs2-0 (11-2,12-1)Finished
7217:05MC3 BrnoDenis Repa-Carsten Dan Jacobsen2-0 (11-5,11-2)Finished

Second round

Thursday 7.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
7318:00MK2 LiberecLadislav Brada-Alisher Hozhanijazov0-2 (5-11,9-11)Finished
7418:00MK3 BrnoMiha Susman-Pavol Kubosko0-2 (6-11,7-12)Finished
7518:00ML4 OstravaJuha Oikarainen-Stefan Marcin2-1 (14-11,4-11,11-0)Finished
7618:00ML5 PilsenZiedonis Mazurs-Thade Rosenfeldt0-2 (9-12,6-11)Finished
7718:30MM1 PrahaSiarhei Shkibel-Michael Lapaz2-0 (11-1,13-11)Finished
7818:30MM2 LiberecAdrian Sloninka-Lukasz Byczkowski2-0 (11-8,11-6)Finished
7918:30MN3 BrnoDusan Milo-Jouni Viitamaki2-1 (3-11,12-10,13-10)Finished
8018:30MN4 OstravaRaimonds Briezhkalns-Jaroslav Gajdos2-0 (12-7,11-5)Finished
8118:30MO5 PilsenDenis Repa-Aliaksandr Khalalei2-0 (11-4,11-4)Finished
8219:00MO1 PrahaPierre Bertrand-Stefan Collet2-1 (11-0,10-13,11-3)Finished
8319:00MP2 LiberecDeniz Kurtoglu-Tomas Myslivecek2-0 (12-6,11-5)Finished
8419:00MP3 BrnoBrian Winter Knudsen-Ondrej Kodet0-2 (8-11,0-11)Finished
8519:00MQ4 OstravaKevin Bart-Martin Egelund Olsen0-2 (4-11,11-14)Finished
8619:00MQ5 PilsenAlfons Vollmer-Philip Naraschkewitz2-0 (12-8,12-4)Finished
Friday 8.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
8708:30MK1 PrahaAlisher Hozhanijazov-Peter Zidar1-2 (7-11,11-9,9-12)Finished
8808:30MK2 LiberecMiha Susman-Ladislav Brada2-0 (11-3,14-11)Finished
8908:30ML3 BrnoStefan Marcin-Robert Glojnaric2-0 (11-7,11-5)Finished
9008:30ML4 OstravaZiedonis Mazurs-Juha Oikarainen0-2 (10-12,5-11)Finished
9108:30MR5 PilsenJosef Stoeckli-Antonio Michienzi1-2 (11-8,10-12,0-12)Finished
9209:00MM1 PrahaMichael Lapaz-Krystian Kisiel1-2 (8-11,11-9,0-11)Finished
9309:00MM2 LiberecAdrian Sloninka-Siarhei Shkibel2-0 (12-4,11-9)Finished
9409:00MN3 BrnoJouni Viitamaki-Olli Kytoviita2-0 (11-6,12-2)Finished
9509:00MN4 OstravaRaimonds Briezhkalns-Dusan Milo2-1 (12-6,5-11,12-8)Finished
9609:00MR5 PilsenBertrand Laine-Przemyslaw Knaz0-2 (6-11,3-11)Finished
9709:30MO1 PrahaAliaksandr Khalalei-Deniss Ovsjannikovs1-2 (11-8,5-11,4-12)Finished
9809:30MO2 LiberecPierre Bertrand-Denis Repa0-2 (3-11,5-11)Finished
9909:30MP3 BrnoTomas Myslivecek-Marc Sommer0-2 (9-11,7-12)Finished
10009:30MP4 OstravaBrian Winter Knudsen-Deniz Kurtoglu2-1 (8-11,12-6,11-4)Finished
10110:30MQ1 PrahaMartin Egelund Olsen-Erik Jensen2-0 (11-8,11-2)Finished
10210:30MQ2 LiberecAlfons Vollmer-Kevin Bart0-2 (7-11,0-11)Finished
10310:30MR3 BrnoAntonio Michienzi-Robert Latt0-2 (4-12,2-11)Finished
10410:30MR4 OstravaBertrand Laine-Josef Stoeckli2-0 (11-4,11-4)Finished
10511:00MK1 PrahaPavol Kubosko-Peter Zidar1-2 (11-8,3-11,5-11)Finished
10611:00MK2 LiberecAlisher Hozhanijazov-Miha Susman1-2 (11-6,5-12,5-11)Finished
10711:00ML3 BrnoThade Rosenfeldt-Robert Glojnaric2-0 (12-6,11-4)Finished
10811:00ML4 OstravaStefan Marcin-Ziedonis Mazurs2-1 (12-9,10-12,11-4)Finished
10911:30MM1 PrahaLukasz Byczkowski-Krystian Kisiel0-2 (5-12,9-11)Finished
11011:30MM2 LiberecMichael Lapaz-Adrian Sloninka2-1 (11-9,7-11,11-3)Finished
11111:30MN3 BrnoJaroslav Gajdos-Olli Kytoviita2-0 (12-4,12-10)Finished
11211:30MN4 OstravaJouni Viitamaki-Raimonds Briezhkalns2-0 (12-10,11-1)Finished
11312:00MO1 PrahaStefan Collet-Deniss Ovsjannikovs0-2 (8-11,6-12)Finished
11412:00MO2 LiberecAliaksandr Khalalei-Pierre Bertrand0-2 (8-11,5-11)Finished
11512:00MP3 BrnoOndrej Kodet-Marc Sommer2-1 (11-6,11-14,12-5)Finished
11612:00MP4 OstravaTomas Myslivecek-Brian Winter Knudsen0-2 (5-11,4-12)Finished
11712:30MQ1 PrahaPhilip Naraschkewitz-Erik Jensen2-1 (9-12,11-6,12-10)Finished
11812:30MQ2 LiberecMartin Egelund Olsen-Alfons Vollmer2-1 (4-11,11-9,11-5)Finished
11912:30MR3 BrnoPrzemyslaw Knaz-Robert Latt2-1 (11-4,9-11,11-4)Finished
12012:30MR4 OstravaAntonio Michienzi-Bertrand Laine0-2 (4-11,8-12)Finished
12114:00MK1 PrahaPeter Zidar-Miha Susman1-2 (11-5,4-11,5-11)Finished
12214:00MK2 LiberecLadislav Brada-Pavol Kubosko0-2 (6-12,4-12)Finished
12314:00ML3 BrnoRobert Glojnaric-Ziedonis Mazurs1-2 (2-11,12-9,2-11)Finished
12414:00ML4 OstravaJuha Oikarainen-Thade Rosenfeldt2-0 (11-2,11-9)Finished
12514:30MM1 PrahaKrystian Kisiel-Adrian Sloninka1-2 (7-11,12-10,7-12)Finished
12614:30MM2 LiberecSiarhei Shkibel-Lukasz Byczkowski2-0 (11-1,11-7)Finished
12714:30MN3 BrnoOlli Kytoviita-Raimonds Briezhkalns2-0 (11-5,11-7)Finished
12814:30MN4 OstravaDusan Milo-Jaroslav Gajdos1-2 (10-12,12-3,7-11)Finished
12915:00MO1 PrahaDeniss Ovsjannikovs-Pierre Bertrand2-1 (6-11,12-9,11-6)Finished
13015:00MO2 LiberecDenis Repa-Stefan Collet2-0 (12-5,11-1)Finished
13115:00MP3 BrnoMarc Sommer-Brian Winter Knudsen0-2 (3-11,9-12)Finished
13215:00MP4 OstravaDeniz Kurtoglu-Ondrej Kodet1-2 (11-4,7-12,7-12)Finished
13315:30MQ1 PrahaErik Jensen-Alfons Vollmer0-2 (8-11,4-12)Finished
13415:30MQ5 PilsenKevin Bart-Philip Naraschkewitz2-1 (12-10,5-12,12-10)Finished
13515:30MR3 BrnoRobert Latt-Bertrand Laine2-0 (11-5,12-10)Finished
13615:30MR4 OstravaJosef Stoeckli-Przemyslaw Knaz0-2 (1-11,1-12)Finished
13716:00MK1 PrahaPeter Zidar-Ladislav Brada2-0 (12-8,12-3)Finished
13816:00MK2 LiberecPavol Kubosko-Alisher Hozhanijazov0-2 (6-12,7-12)Finished
13916:00ML3 BrnoRobert Glojnaric-Juha Oikarainen0-2 (9-12,9-11)Finished
14016:00ML4 OstravaThade Rosenfeldt-Stefan Marcin2-0 (11-9,11-2)Finished
14116:30MM1 PrahaKrystian Kisiel-Siarhei Shkibel2-0 (11-7,11-6)Finished
14216:30MM2 LiberecLukasz Byczkowski-Michael Lapaz2-1 (9-12,12-8,12-6)Finished
14316:30MN3 BrnoOlli Kytoviita-Dusan Milo1-2 (4-11,11-7,4-11)Finished
14416:30MN4 OstravaJaroslav Gajdos-Jouni Viitamaki0-2 (6-11,3-11)Finished
14517:00MO1 PrahaDeniss Ovsjannikovs-Denis Repa1-2 (11-4,9-11,5-11)Finished
14617:00MO2 LiberecStefan Collet-Aliaksandr Khalalei2-0 (11-6,12-5)Finished
14717:00MP3 BrnoMarc Sommer-Deniz Kurtoglu0-2 (5-12,9-12)Finished
14817:00MP4 OstravaOndrej Kodet-Tomas Myslivecek2-1 (12-7,0-11,11-5)Finished
14917:30MQ1 PrahaErik Jensen-Kevin Bart0-2 (6-11,5-11)Finished
15017:30MQ2 LiberecPhilip Naraschkewitz-Martin Egelund Olsen1-2 (11-8,5-12,8-12)Finished
15117:30MR3 BrnoRobert Latt-Josef Stoeckli2-0 (12-7,11-3)Finished
15217:30MR4 OstravaPrzemyslaw Knaz-Antonio Michienzi2-0 (12-8,11-4)Finished

Third round

Friday 8.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
15310:30M 41st-43rd5 PilsenStefan Hoffman-Carsten Dan Jacobsen0-2 (9-12,5-12)Finished
15412:30M 41st-43rd5 PilsenPatrick Walterscheidt-Stefan Hoffman2-0 (12-4,11-1)Finished
15514:00M 41st-43rd5 PilsenCarsten Dan Jacobsen-Patrick Walterscheidt0-2 (2-12,4-12)Finished
15618:00M (9th - 12th)1 PrahaAlisher Hozhanijazov-Jaroslav Gajdos0-2 (1-11,2-11)Finished
15718:00M (9th - 12th)2 LiberecStefan Marcin-Siarhei Shkibel0-2 (10-13,8-11)Finished
15818:00M (13th - 16th)3 BrnoPavol Kubosko-Dusan Milo2-0 (12-5,11-4)Finished
15918:00M (13th - 16th)4 OstravaZiedonis Mazurs-Lukasz Byczkowski1-2 (5-11,12-6,6-11)Finished
16018:30M (17th - 20th)3 BrnoLadislav Brada-Olli Kytoviita1-2 (7-11,12-10,11-13)Finished
16118:30M (17th - 20th)4 OstravaRobert Glojnaric-Michael Lapaz1-2 (8-11,11-6,9-11)Finished

Placing 9th - 42th

Friday 8.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
16219:00M 39th-40th1 PrahaErik Jensen-Josef Stoeckli2-0 (11-6,12-10)Finished
Saturday 9.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
16309:30M 37th-38th3 BrnoPhilip Naraschkewitz-Antonio Michienzi1-2 (8-11,11-7,4-11)Finished
16410:00M 35th-36th3 BrnoAlfons Vollmer-Bertrand Laine2-1 (8-12,11-9,11-4)Finished
16510:30M 33rd-34th5 PilsenKevin Bart-Robert Latt0-2 (5-12,0-11)Finished
16611:00M 31st-32nd5 PilsenMartin Egelund Olsen-Przemyslaw Knaz0-2 (5-11,6-12)Finished
16711:30M 29th-30th3 BrnoAliaksandr Khalalei-Tomas Myslivecek2-1 (7-11,13-11,11-8)Finished
16811:30M 27th-28th4 OstravaStefan Collet-Marc Sommer2-0 (11-8,11-8)Finished
16911:30M 25th-26th5 PilsenPierre Bertrand-Deniz Kurtoglu2-0 (12-7,11-4)Finished
17012:00M 23rd-24th3 BrnoDeniss Ovsjannikovs-Brian Winter Knudsen2-0 (11-9,12-3)Finished
17112:00M 21st-22nd4 OstravaDenis Repa-Ondrej Kodet2-1 (12-7,5-12,11-3)Finished
17212:00M 19th - 20th5 PilsenLadislav Brada-Robert Glojnaric2-0 (12-7,12-7)Finished
17312:30M 17th - 18th1 PrahaOlli Kytoviita-Michael Lapaz0-2 (0-11,6-12)Finished
17412:30M 15th - 16th2 LiberecDusan Milo-Ziedonis Mazurs2-0 (11-2,11-9)Finished
17512:30M 13th - 14th3 BrnoPavol Kubosko-Lukasz Byczkowski1-2 (11-7,4-11,1-11)Finished
17612:30M 11th - 12th4 OstravaAlisher Hozhanijazov-Stefan Marcin2-1 (11-4,9-11,11-6)Finished
17712:30M 9th - 10th5 PilsenJaroslav Gajdos-Siarhei Shkibel0-2 (6-11,5-11)Finished

M Quarterfinals

Saturday 9.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
17808:30M QF11 PrahaMiha Susman-Raimonds Briezhkalns3-0 (12-9,11-6,11-3)Finished
17908:30M QF22 LiberecJouni Viitamaki-Peter Zidar0-3 (9-11,3-11,7-12)Finished
18008:30M QF35 PilsenJuha Oikarainen-Krystian Kisiel2-3 (11-4,11-8,10-12,2-11,5-11)Finished
18108:30M QF44 OstravaAdrian Sloninka-Thade Rosenfeldt2-3 (7-11,11-6,8-11,11-5,9-12)Finished

Semifinals

Saturday 9.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
18210:30M (5th - 8th) I3 BrnoRaimonds Briezhkalns-Adrian Sloninka0-2 (4-11,3-12)Finished
18310:30M (5th - 8th) II4 OstravaJouni Viitamaki-Juha Oikarainen0-2 (9-11,8-11)Finished
18410:30M SF11 PrahaMiha Susman-Thade Rosenfeldt0-3 (7-11,10-12,8-12)Finished
18510:30M SF22 LiberecPeter Zidar-Krystian Kisiel0-3 (6-11,10-12,3-11)Finished

Finals

Saturday 9.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
18614:00M 7th-8th3 BrnoRaimonds Briezhkalns-Jouni Viitamaki1-2 (12-1,7-12,4-11)Finished
18714:00M 5th-6th2 LiberecAdrian Sloninka-Juha Oikarainen2-0 (11-0,11-8)Finished
18815:15M Bronze medal1 PrahaMiha Susman-Peter Zidar1-3 (10-13,4-12,11-8,1-11)Finished
18916:45M Final1 PrahaThade Rosenfeldt-Krystian Kisiel1-3 (8-12,12-7,2-12,4-11)Finished