BSC PRAGUE SHOWDOWN CUP 2019
6.3. - 10.3.2019 | Czech Republic

Women competition

First round

Thursday 7.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
110:40WA1 PrahaHanna Vilmi-Lone Moller2-0 (12-2,11-0)Finished
210:40WA2 LiberecAnja Svendsen-Bettina Steffan0-2 (9-11,7-11)Finished
310:40WB3 BrnoJaana Pesari-Annika Hein2-0 (11-4,16-14)Finished
410:40WB4 OstravaMonika Szwalek-Rita Dütsch2-0 (12-2,11-7)Finished
511:05WC1 PrahaElzbieta Mielczarek-Andrea Rippich2-0 (11-4,11-3)Finished
611:05WC2 LiberecBirgit Riester-Graziana Mauro0-2 (7-12,5-11)Finished
711:05WD3 BrnoTanja Oranic-Renata Kohn2-0 (11-0,11-1)Finished
811:05WD4 OstravaElvina Vidot-Kristina Cesnakova2-0 (11-0,12-1)Finished
912:45WA1 PrahaBettina Steffan-Hanna Vilmi0-2 (0-11,5-11)Finished
1012:45WA2 LiberecLone Moller-Anja Svendsen0-2 (2-12,4-12)Finished
1112:45WB3 BrnoRita Dütsch-Jaana Pesari0-2 (4-11,2-11)Finished
1212:45WB4 OstravaAnnika Hein-Monika Szwalek0-2 (3-11,8-11)Finished
1314:10WC1 PrahaGraziana Mauro-Elzbieta Mielczarek2-1 (8-11,12-6,13-11)Finished
1414:10WC2 LiberecAndrea Rippich-Birgit Riester0-2 (7-12,5-12)Finished
1514:10WD3 BrnoKristina Cesnakova-Tanja Oranic0-2 (8-11,8-11)Finished
1614:10WD4 OstravaRenata Kohn-Elvina Vidot0-2 (3-11,2-11)Finished
1717:05WA4 OstravaHanna Vilmi-Anja Svendsen2-0 (11-9,11-3)Finished
1817:05WA5 PilsenLone Moller-Bettina Steffan0-2 (11-14,10-13)Finished
1917:30WB4 OstravaJaana Pesari-Monika Szwalek2-0 (11-4,11-6)Finished
2017:30WB2 LiberecAnnika Hein-Rita Dütsch2-0 (12-6,13-10)Finished
2117:30WC3 BrnoElzbieta Mielczarek-Birgit Riester2-0 (11-4,11-6)Finished
2217:30WC1 PrahaAndrea Rippich-Graziana Mauro0-2 (2-11,1-12)Finished
2317:30WD5 PilsenTanja Oranic-Elvina Vidot0-2 (10-13,9-11)Finished
2418:00WD1 PrahaRenata Kohn-Kristina Cesnakova2-1 (9-11,11-9,12-6)Finished

Second round

Friday 8.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
2509:30WE5 PilsenTanja Oranic-Annika Hein2-0 (12-10,13-10)Finished
2610:00WF1 PrahaElzbieta Mielczarek-Anja Svendsen2-0 (12-4,11-6)Finished
2710:00WG5 PilsenMonika Szwalek-Renata Kohn2-0 (12-0,12-4)Finished
2810:00WH3 BrnoBettina Steffan-Birgit Riester2-0 (11-7,12-5)Finished
2911:00WE5 PilsenAnnika Hein-Hanna Vilmi0-2 (11-14,7-11)Finished
3011:30WF5 PilsenAnja Svendsen-Jaana Pesari0-2 (1-11,2-11)Finished
3112:00WG5 PilsenRenata Kohn-Graziana Mauro0-2 (7-11,4-11)Finished
3214:30WH5 PilsenBirgit Riester-Elvina Vidot1-2 (11-7,2-12,2-12)Finished
3315:00WE5 PilsenHanna Vilmi-Tanja Oranic1-2 (10-13,11-4,7-12)Finished
3416:30WF5 PilsenJaana Pesari-Elzbieta Mielczarek0-2 (3-12,6-11)Finished
3517:00WG5 PilsenGraziana Mauro-Monika Szwalek2-1 (3-11,11-7,11-2)Finished
3617:30WH5 PilsenElvina Vidot-Bettina Steffan2-0 (12-2,11-5)Finished

Third round

Friday 8.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
3718:30W (9th-12th) I1 PrahaAnnika Hein-Birgit Riester0-2 (8-11,6-12)Finished
3818:30W (9th-12th) II5 PilsenAnja Svendsen-Renata Kohn2-0 (11-4,11-7)Finished

Placing 9th - 16th

Friday 8.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
3910:00W 13th-16th4 OstravaLone Moller-Kristina Cesnakova2-0 (12-7,12-7)Finished
4010:00W 13th-16th2 LiberecRita Dütsch-Andrea Rippich2-0 (12-4,11-6)Finished
4115:30W 13th-16th2 LiberecAndrea Rippich-Lone Moller0-2 (9-11,5-11)Finished
4216:00W 13th-16th5 PilsenRita Dütsch-Kristina Cesnakova0-2 (9-12,6-11)Finished
4318:00W 13th-16th5 PilsenLone Moller-Rita Dütsch0-2 (9-11,8-11)Finished
4418:30W 13th-16th2 LiberecKristina Cesnakova-Andrea Rippich2-0 (11-8,11-6)Finished
Saturday 9.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
4508:30W 11th-12th3 BrnoAnnika Hein-Renata Kohn2-0 (11-0,12-10)Finished
4609:00W 9th-10th3 BrnoBirgit Riester-Anja Svendsen0-2 (6-12,8-12)Finished

Quarterfinals

Saturday 9.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
4709:30W QF11 PrahaTanja Oranic-Bettina Steffan3-2 (6-11,11-2,3-12,11-8,11-6)Finished
4809:30W QF22 LiberecElzbieta Mielczarek-Monika Szwalek3-0 (11-2,11-3,11-8)Finished
4909:30W QF35 PilsenElvina Vidot-Hanna Vilmi2-3 (11-6,8-11,6-11,11-5,8-11)Finished
5009:30W QF44 OstravaGraziana Mauro-Jaana Pesari2-3 (5-12,7-11,11-9,12-7,8-12)Finished

Semifinals

Saturday 9.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
5111:00W 5th - 8th I3 BrnoBettina Steffan-Graziana Mauro0-2 (10-12,10-12)Finished
5211:00W 5th - 8th II4 OstravaMonika Szwalek-Elvina Vidot0-2 (3-11,5-11)Finished
5311:30SF11 PrahaTanja Oranic-Jaana Pesari0-3 (1-11,7-11,5-11)Finished
5411:30SF22 LiberecElzbieta Mielczarek-Hanna Vilmi1-3 (5-11,6-11,11-9,6-11)Finished

Finals

Saturday 9.3.2019
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
5514:00W 7th-8th5 PilsenBettina Steffan-Monika Szwalek1-2 (7-11,11-7,7-11)Finished
5614:00W 5th-6th4 OstravaGraziana Mauro-Elvina Vidot0-2 (8-11,1-11)Finished
5714:30Bronze medal1 PrahaTanja Oranic-Elzbieta Mielczarek2-3 (11-9,11-9,3-12,6-11,9-11)Finished
5816:00Final1 PrahaJaana Pesari-Hanna Vilmi3-1 (12-10,9-11,11-6,11-7)Finished