Powered by GameResultsOnline.com tournament management

Warriors u11 A ja AAA Syysturnaus (2015)

20.9.2025 Porvoon jäähalli | Finland

Säännöt

Turnaussäännöt Warriors U11 A ja AAA-tason syysturnaus 20.9.2025 

1. Turnauksen ottelut pelataan SJL:n kilpailusääntöjä ja U11 junioreiden sääntöjä noudattaen seuraavin tarkennuksin: Otteluaika on 2 x 15 min. tehokasta aikaa, kokonaisaika on 45 min., erätauko 1 min. Aikalisän käyttö ei ole sallittu. Ottelut pelataan isolla kentällä ja normaalein maalein. Jää ajetaan yhden - kahden pelatun ottelun jälkeen.

2. Säännöt, joiden mukaan sijoitukset määräytyvät Voitetusta ottelusta saa 2 pistettä ja tasapelistä 1 pisteen. Mikäli joukkueet ovat tasapisteissä, joukkueiden sijoitukset ratkeavat seuraavasti: Keskinäisten otteluiden pisteet Keskinäisten otteluiden maaliero Keskinäisten otteluiden tehdyt maalit Lohkon otteluiden maaliero Lohkon otteluiden tehdyt maalit Rangaistukset Arpa Mitalipelit: Mitallipeleissä erät pelataan loppuun asti. Pelin päättyessä tasan varsinaisella peliajalla suoritetaan voittomaalikilpailu, ensin kolme molemmilta joukkueilta, jonka jälkeen yksi kerrallaan ja seuraava maali ratkaisee. 

3. Tuomareina toimivat Porvoon jääkiekkotuomarit ry:n tuomarit ja seuran juniorit. 

4. Toimitsijatehtävät turnauksessa hoitaa Warriors U11 vanhemmat. 

5. Pelaajamäärää ei ole rajoitettu. Pelaajat on ilmoitettava alustavasti viimeistään 10.9.2025 mennessä ensisijaisesti gameresultsonline.com –palvelussa tai turnausvastaavalle. Muutokset kokoonpanoihin on ilmoitettava toimitsija-aitioon ennen ottelun alkua. Turnauksessa on sallittua käyttää Y-pelaajia erikseen järjestäjän kanssa se sopien ja siten, että ottelun pöytäkirjaan voidaan merkitä korkeintaan kolme (3) Y-pelaajaa ottelua kohti. Tyttöjen kohdalla noudatetaan SJL:n ohjeistusta. 

6. Tulospalvelu hoidetaan www.gameresultsonline.com –sivustolla 

7. Kotijoukkueeksi merkitty joukkue pelaa ottelun tummalla pelipaidalla ja vierasjoukkue vaalealla pelipaidalla. Joukkueet voivat ottelukohtaisesti sopia keskenään poikkeavasta järjestelystä. 

8. Joukkueen on oltava valmiina aloittamaan ottelu 5 minuuttia ennen otteluaikaa. Joukkue, joka ei ole ajoissa paikalla aloittamaan ottelua, tuomitaan se häviämään ottelun lukemin 5-0. 

9. Turnauksenjärjestäjä ei vastaa pelaajille tai toimihenkilöille mahdollisesti sattuvista tapaturmista tai loukkaantumisista. Kaikkien turnaukseen osallistuvien pelaajien ja toimihenkilöiden tulee olla vakuutettuja SJL:n sääntöjen mukaisesti. Turnauksenjärjestäjä ei vastaa turnauksen aikana mahdollisesti sattuvista varkaustapauksista. 

10. Vastalauseen voi tehdä vain joukkueenjohtaja. Vastalause on esitettävä suullisesti ottelutuomarille ja vastustajalle välittömästi ottelun päätyttyä sekä kirjallisesti turnausvastaavalle 10 minuutin sisällä ottelun päättymisestä. Vastalausemaksu on 100 euroa, joka palautetaan, mikäli vastalause hyväksytään. Vastalauseen käsittelee turnausvastaava kuultuaan ottelun tuomarin ja ottelussa pelanneiden joukkueiden joukkueenjohtajia. Turnausvastaavan ei tarvitse perustella päätöstä eikä siitä voi valittaa. 

11. Turnauksen voittajat molemmilla tasoilla (A ja AAA) palkitaan pokaalilla ja kolmen parhaimman joukkueen pelaajat palkitaan mitalilla. Mitalit jaetaan joukkueen viimeisen ottelun jälkeen. Lisäksi jokaisesta osallistuneesta joukkueesta palkitaan tsemppari pelaaja. 

12. Joukkueiden kapteenit vaihtavat viirit/kiekot ottelun alussa vaihtoaitioiden edessä ennen pelin alkua. 

13. Turnauksen järjestäjä pidättää oikeuden turnauksen otteluohjelman ja sääntöjen muutoksiin. Turnauksen järjestäjällä on oikeus muuttaa aikataulua, ottelujärjestelmää sekä otteluohjelmaa erityisen painavista syistä. Muutoksista ilmoitetaan osallistuville joukkueille viipymättä. 

14. Turnauksen järjestäjät kehottavat kannustamaan kaikkia reilun pelin hengessä.

GameResultsOnline.com
© 2025 GameResultsOnline.com