Halliturnaus 2026, OP-Korttelikiekon 39. toimintavuosi
OP-Korttelikiekko kausi käynnistyy joka vuosi tammikuun toisella viikolla ulkojäillä. Nykyajan talvina aikaisempi ajankohta ei olisi oikein edes mahdollinen. Pelit ovat, kuten ovat aina olleet jääkiekkoa aidoimmillaan. Lasten liikunnan riemua ja iloa sekä yhdessä onnistumisia on koettu monena iltana kaupunginosien ulkokentillä. Korttelikiekko on hauskaa ja iloista yhdessäoloa, ilman tulosvastuuta.
Tänä talvena odoteltiin pitkään, että tuleeko pakkasta ja saadaanko ulkojäät pelikuntoon. Ja saatiinhan ne loistavaan kuntoon! Korttelikiekon kannalta talvi on ollut säiden puolesta loistava ja ulkopelejä on päästy pelaamaan hyvin ja ulkojääkaukalot ovat olleet kovassa käytössä tänäkin talvena. Joitakin otteluita on jouduttu siirtämään kovien pakkasten takia, mutta joukkueiden vetäjät ovat aktiivisesti ja hyvässä yhteisymmärryksessä saaneet sovittua siirtyneitä pelejä pelattaviksi toisena ajankohtana. Kiitos Teille vetäjät joustavuudesta ja innokkuudesta ja siitä miten olette ohjanneet pelejä ja antaneet samalla lapsille mahdollisuuden liikunnan riemuun.
Halliturnaus on joka vuosi kauden odotettu päätapahtuma niin pelaajille, vetäjille kuin vanhemmillekin. Turnaus pelataan tiiviisti kahdessa päivässä Hakio jäähallissa. Tänä vuonna turnaukseen osallistuu n.300 lasta ja ikäluokat ovat 2016, 2017, 2018 sekä 2019 ja nuoremmat. Turnauksen tarkoitus on pelata pelejä reilusti, rehdisti ja vastustajaa kunnioittaen. Turnauksen hengen mukaisesti, kaikki pelaajat saavat tasapuolisesti peliaikaa, ilman minkäänlaisia erillistä puolustajien ja hyökkääjien peluuttamista. Tähän ajatukseen me järjestäjinä monien vuosien kokemuksella uskomme ja luotamme. Ennen kaikkea ohjaajiin kohdistuu suuri luottamus, että peluuttaminen on reilua ja tasapuolista kaikkia pelaajia kohtaan. OP-Korttelikiekko on aina rakennettu joukkueiden vanhempien ja ennen kaikkea vapaaehtoisesti toimivien ohjaajien työn varaan. Myös halliturnaus on koko Hämeenlinnan seudun kiekkoyhteisön yhteinen tapahtuma. Hämeenlinnan Liikuntahallit Oy järjestää Hakiolle OP-Korttelikiekolle vapaan viikonlopun, mikä mahdollistaa halliturnauksen järjestämisen. Tänä vuonna HPK U11 juniorijääkiekkojoukkue ja heidän vanhempansa ovat tehneet suuren työn halliturnaus järjestelyissä. HPKU10 ja HPK U9 joukkueen vanhemmat avustavat toimitsijoina turnauksessa. Hämeenlinnan jääkiekkotuomarit, Hämeenlinnan Liikuntahallit ja HPKjuniorijääkiekko sekä korttelikiekon pääyhteistyökumppani OP HÄME ovat kaikki antaneet oman panoksensa, jotta turnaus onnistuisi mahdollisimman hyvin.
Valtava KIITOS kaikille, jotka mahdollistatte tämän turnauksen järjestämisen!
OP-korttelikiekon raati toivottaa kaikille osallistujille vauhdikasta ja hauskaa turnausta