Deutsche Meisterschaften 2018 DEUTSCHE MEISTERSCHAFTEN 2018
6.4. - 8.6.2018 "Stadt Baunatal" | Germany

Herren

Vorrunde

Gruppe A
Player G W L +/- Pts
1Deniz K. KAS541404
2Mohamed S. BRE541544
3Stefan P. VIE53293
4Martin O. FRA532253
5Thorsten W. BER514-251
6Reinhard W. COT505-1030
Gruppe B
Player G W L +/- Pts
1Thade R. MAR550745
2Alfons V. PAD532-113
3Manfred S. FRA532293
4Christian Sc. KAS523-122
5Lutz E. QUE514-221
6Basili H. HAM514-581
 
Gruppe C
Player G W L +/- Pts
1Murat A. MOE550585
2Stefan C. KAS541544
3Thomas G. BER532123
4Christian Si. FRA523-242
5Antonius R. BRE514-281
6Stefan L. VIE505-720
Gruppe D
Player G W L +/- Pts
1Benjamin N. BER550535
2Horst G. KAS532123
3Robert G. FRA532273
4Andreas S. DOR523-112
5Thomas L. BRE514-381
6Simon J. MOE514-431
 

Zwischenrunde

Gruppe G
Player G W L +/- Pts
1Deniz K. KAS330223
2Alfons V. PAD32172
3Thomas G. BER312-41
4Andreas S. DOR303-250
Gruppe H
Player G W L +/- Pts
1Thade R. MAR330293
2Stefan C. KAS321-52
3Robert G. FRA31201
4Martin O. FRA303-240
 
Gruppe I
Player G W L +/- Pts
1Murat A. MOE330223
2Horst G. KAS321282
3Stefan P. VIE312-101
4Christian Sc. KAS303-400
Gruppe J
Player G W L +/- Pts
1Benjamin N. BER330223
2Manfred S. FRA32152
3Christian Si. FRA312-51
4Mohamed S. BRE303-220
 
Gruppe E
Player G W L +/- Pts
1Antonius R. BRE32122
2Basili H. HAM321142
3Thorsten W. BER312-51
4Simon J. MOE312-111
Gruppe F
Player G W L +/- Pts
1Thomas L. BRE330463
2Lutz E. QUE321242
3Stefan L. VIE312-41
4Reinhard W. COT303-660
 

Viertelfinales

Viertelfinale 1
Player G W L +/- Pts
1Stefan C. KAS11071
2Deniz K. KAS101-70
Viertelfinale 2
Player G W L +/- Pts
1Murat A. MOE110101
2Manfred S. FRA101-100
 
Viertelfinale 3
Player G W L +/- Pts
1Thade R. MAR110331
2Alfons V. PAD101-330
Viertelfinale 4
Player G W L +/- Pts
1Benjamin N. BER110161
2Horst G. KAS101-160
 

Platzierung 9-16 | Runde 1

9-16 | GH1
Player G W L +/- Pts
1Thomas G. BER11081
2Martin O. FRA101-80
9-16 | GH2
Player G W L +/- Pts
1Robert G. FRA11081
2Andreas S. DOR101-80
 
9-16 | IJ1
Player G W L +/- Pts
1Mohamed S. BRE110151
2Stefan P. VIE101-150
9-16 | IJ2
Player G W L +/- Pts
1Christian Si. FRA11001
2Christian Sc. KAS10100
 

Platzierung 9-16 | Runde 2

9-16 | S1
Player G W L +/- Pts
1Mohamed S. BRE110131
2Thomas G. BER101-130
9-16 | S2
Player G W L +/- Pts
1Robert G. FRA110111
2Christian Si. FRA101-110
 
9-16 | V1
Player G W L +/- Pts
1Stefan P. VIE110111
2Martin O. FRA101-110
9-16 | V2
Player G W L +/- Pts
1Andreas S. DOR110161
2Christian Sc. KAS101-160
 

Platzierung 17-24

Platz 23-24
Player G W L +/- Pts
1Simon J. MOE110221
2Reinhard W. COT101-220
Platz 21-22
Player G W L +/- Pts
1Thorsten W. BER110111
2Stefan L. VIE101-110
 
Platz 19-20
Player G W L +/- Pts
1Lutz E. QUE110171
2Basili H. HAM101-170
Platz 17-18
Player G W L +/- Pts
1Antonius R. BRE11031
2Thomas L. BRE101-30
 

Platzierung 9-16 | Runde 3

Platz 15-16
Player G W L +/- Pts
1Martin O. FRA11071
2Christian Sc. KAS101-70
Platz 13-14
Player G W L +/- Pts
1Andreas S. DOR11051
2Stefan P. VIE101-50
 
Platz 11-12
Player G W L +/- Pts
1Thomas G. BER11021
2Christian Si. FRA101-20
Platz 9-10
Player G W L +/- Pts
1Robert G. FRA11051
2Mohamed S. BRE101-50
 

Halbfinales + Plätze 5-8

5-8 | V-HF1
Player G W L +/- Pts
1Deniz K. KAS110-11
2Manfred S. FRA10110
5-8 | V-HF2
Player G W L +/- Pts
1Horst G. KAS11061
2Alfons V. PAD101-60
 
Halbfinale 1
Player G W L +/- Pts
1Stefan C. KAS110101
2Murat A. MOE101-100
Halbfinale 2
Player G W L +/- Pts
1Thade R. MAR110241
2Benjamin N. BER101-240
 

Finales + Plätze 5-8

Platz 7-8
Player G W L +/- Pts
1Manfred S. FRA110221
2Alfons V. PAD101-220
Platz 5-6
Player G W L +/- Pts
1Deniz K. KAS11091
2Horst G. KAS101-90
 
Kleines Finale
Player G W L +/- Pts
1Benjamin N. BER110121
2Murat A. MOE101-120
Großes Finale
Player G W L +/- Pts
1Thade R. MAR110211
2Stefan C. KAS101-210
 
Ranking of teams in groups will be determined by following rules:1) Points 2) Head-to-head points 3) Head-to-head sets +/- 4) Head-to-head setpoints +/- 5) Sets +/- 6) Set points +/- 7) Dice