BSC PRAGUE SHOWDOWN CUP 2018
7.3. - 11.3.2018 Hotel Svornost | Czech Republic

Women Competition

First round

Thursday 8.3.2018
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
109:30WA1 PrahaBettina Steffan-Pasqualina Da Pozzo2-0 (11-0,11-2)Finished
209:30WB2 LiberecAnja Svendsen-Rita Duetsch2-0 (13-11,11-6)Finished
309:30WC3 BrnoEmily Leeman-Tanja Oranic0-2 (6-11,9-11)Finished
409:30WD4 OstravaIlvina Nasirova-Monika Zarczuk2-0 (12-2,12-1)Finished
510:30WA1 PrahaZhanna Antipina-Irina Lavrova1-2 (11-8,5-11,6-11)Finished
610:30WC2 LiberecMarina Galuzova-Emily Leeman2-0 (11-8,13-10)Finished
710:30WA3 BrnoPasqualina Da Pozzo-Jaana Pesari0-2 (0-12,5-11)Finished
810:30WB4 OstravaRita Duetsch-Elzbieta Mielczarek0-2 (1-11,4-12)Finished
911:30WD1 PrahaMonika Zarczuk-Birgit Riester0-2 (0-11,0-12)Finished
1011:30WA2 LiberecZhanna Antipina-Bettina Steffan1-2 (4-11,13-10,4-12)Finished
1111:30WA3 BrnoIrina Lavrova-Jaana Pesari0-2 (14-17,6-12)Finished
1211:30WB4 OstravaKristina Cesnakova-Elzbieta Mielczarek0-2 (2-11,3-11)Finished
1312:30WC1 PrahaMonika Szwalek-Tanja Oranic1-2 (5-11,11-6,11-14)Finished
1412:30WD2 LiberecHelena Krivackova-Birgit Riester0-2 (8-12,4-11)Finished
1512:30WA3 BrnoPasqualina Da Pozzo-Zhanna Antipina0-2 (6-11,2-11)Finished
1612:30WA4 OstravaBettina Steffan-Irina Lavrova0-2 (6-11,10-12)Finished
1713:30WA1 PrahaJaana Pesari-Zhanna Antipina2-1 (12-4,10-12,11-2)Finished
1813:30WB2 LiberecAnja Svendsen-Kristina Cesnakova2-0 (11-3,12-7)Finished
1913:30WC3 BrnoMarina Galuzova-Monika Szwalek2-0 (12-4,11-5)Finished
2013:30WD4 OstravaIlvina Nasirova-Helena Krivackova2-0 (11-6,11-9)Finished
2115:30WA1 PrahaJaana Pesari-Bettina Steffan2-0 (11-2,11-8)Finished
2215:30WB2 LiberecElzbieta Mielczarek-Anja Svendsen2-0 (12-8,12-2)Finished
2315:30WC3 BrnoTanja Oranic-Marina Galuzova1-2 (12-8,10-13,6-12)Finished
2415:30WD4 OstravaBirgit Riester-Ilvina Nasirova2-0 (11-8,11-9)Finished
2516:30WA1 PrahaIrina Lavrova-Pasqualina Da Pozzo2-0 (11-0,11-3)Finished
2616:30WB2 LiberecKristina Cesnakova-Rita Duetsch1-2 (9-11,11-4,2-11)Finished
2716:30WC3 BrnoMonika Szwalek-Emily Leeman2-0 (11-6,11-6)Finished
2816:30WD4 OstravaHelena Krivackova-Monika Zarczuk2-0 (12-7,12-2)Finished

Second round

Friday 9.3.2018
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
2909:30WI1 PrahaJaana Pesari-Monika Szwalek2-0 (12-8,11-4)Finished
3009:30WI2 LiberecMarina Galuzova-Anja Svendsen2-0 (12-6,11-9)Finished
3109:30WI3 BrnoIlvina Nasirova-Bettina Steffan2-0 (12-10,11-4)Finished
3209:30WJ4 OstravaRita Duetsch-Helena Krivackova2-1 (11-14,11-7,11-2)Finished
3309:30W Placements 13-175 PilsenKristina Cesnakova-Monika Zarczuk2-0 (12-3,11-3)Finished
3410:30WJ1 PrahaElzbieta Mielczarek-Helena Krivackova2-0 (12-2,11-0)Finished
3510:30WJ2 LiberecBirgit Riester-Irina Lavrova2-0 (11-5,11-7)Finished
3610:30WJ3 BrnoTanja Oranic-Rita Duetsch2-0 (11-3,12-4)Finished
3710:30WI4 OstravaBettina Steffan-Monika Szwalek0-2 (4-12,8-11)Finished
3810:30W Placements 13-175 PilsenPasqualina Da Pozzo-Emily Leeman1-2 (7-11,12-10,3-12)Finished
3911:30WI1 PrahaAnja Svendsen-Jaana Pesari1-2 (11-9,3-11,6-11)Finished
4011:30WI2 LiberecBettina Steffan-Marina Galuzova1-2 (0-12,13-10,10-13)Finished
4111:30WI3 BrnoMonika Szwalek-Ilvina Nasirova0-2 (11-14,7-11)Finished
4211:30WJ4 OstravaTanja Oranic-Irina Lavrova2-0 (12-0,11-1)Finished
4311:30W Placements 13-175 PilsenMonika Zarczuk-Zhanna Antipina0-2 (2-11,6-11)Finished
4412:30WJ1 PrahaIrina Lavrova-Elzbieta Mielczarek0-2 (2-12,5-11)Finished
4512:30WJ2 LiberecRita Duetsch-Birgit Riester0-2 (0-12,2-12)Finished
4612:30WJ3 BrnoHelena Krivackova-Tanja Oranic0-2 (2-12,3-12)Finished
4712:30WI4 OstravaIlvina Nasirova-Anja Svendsen2-1 (11-6,4-11,11-8)Finished
4812:30W Placements 13-175 PilsenPasqualina Da Pozzo-Kristina Cesnakova1-2 (2-11,11-1,0-11)Finished
4913:30WI1 PrahaJaana Pesari-Bettina Steffan2-1 (9-11,11-3,11-4)Finished
5013:30WI2 LiberecMarina Galuzova-Ilvina Nasirova2-0 (11-4,11-2)Finished
5113:30WI3 BrnoAnja Svendsen-Monika Szwalek2-0 (11-8,12-5)Finished
5215:30WJ1 PrahaElzbieta Mielczarek-Rita Duetsch2-0 (11-4,11-2)Finished
5315:30WJ2 LiberecBirgit Riester-Tanja Oranic0-2 (3-11,6-11)Finished
5415:30WJ3 BrnoIrina Lavrova-Helena Krivackova1-2 (5-11,12-8,6-11)Finished
5515:30WI4 OstravaJaana Pesari-Marina Galuzova2-0 (12-2,12-1)Finished
5616:30WI1 PrahaIlvina Nasirova-Jaana Pesari1-2 (11-7,6-11,0-11)Finished
5716:30WI2 LiberecMonika Szwalek-Marina Galuzova1-2 (12-6,10-12,4-12)Finished
5816:30WI3 BrnoBettina Steffan-Anja Svendsen2-0 (11-8,11-9)Finished
5916:30WJ4 OstravaTanja Oranic-Elzbieta Mielczarek2-0 (11-6,11-9)Finished
6016:30WJ5 PilsenHelena Krivackova-Birgit Riester0-2 (1-11,8-11)Finished
6117:30WJ1 PrahaRita Duetsch-Irina Lavrova1-2 (10-12,11-7,6-12)Finished
6213:30WJ4 OstravaElzbieta Mielczarek-Birgit Riester2-1 (11-6,8-11,11-4)Finished
Saturday 10.3.2018
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
6310:30W Placements 13-172 LiberecMonika Zarczuk-Pasqualina Da Pozzo0-2 (0-12,5-12)Finished
6412:30W Placements 13-173 BrnoKristina Cesnakova-Emily Leeman0-2 (6-12,7-11)Finished
6512:30W Placements 13-174 OstravaZhanna Antipina-Pasqualina Da Pozzo2-0 (11-5,12-2)Finished
6613:30W Placements 13-172 LiberecEmily Leeman-Monika Zarczuk2-0 (12-1,14-11)Finished
6713:30W Placements 13-173 BrnoZhanna Antipina-Kristina Cesnakova2-0 (11-3,12-6)Finished
6814:30W Placements 13-172 LiberecEmily Leeman-Zhanna Antipina0-2 (1-11,4-11)Finished

Women Quarterfinals

Saturday 10.3.2018
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
6909:00W QF11 PrahaJaana Pesari-Rita Duetsch3-0 (11-0,12-1,11-4)Finished
7009:00W QF22 LiberecTanja Oranic-Anja Svendsen3-1 (11-0,10-12,12-4,12-7)Finished
7109:00W QF33 BrnoMarina Galuzova-Birgit Riester3-0 (11-0,12-7,11-7)Finished
7209:00W QF44 OstravaElzbieta Mielczarek-Ilvina Nasirova3-1 (11-5,11-9,10-12,12-8)Finished

Women Placements 5-8 play-off matches

Saturday 10.3.2018
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
7311:00W 5-8 play-off (1)3 BrnoRita Duetsch-Ilvina Nasirova0-2 (2-12,8-12)Finished
7411:00W 5-8 play-off (2)4 OstravaAnja Svendsen-Birgit Riester2-1 (12-4,10-13,11-5)Finished

Women Semifinals

Saturday 10.3.2018
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
7511:00W SF11 PrahaJaana Pesari-Elzbieta Mielczarek3-0 (12-5,11-8,13-10)Finished
7611:00W SF22 LiberecTanja Oranic-Marina Galuzova1-3 (3-11,11-0,2-11,0-12)Finished

Women Placements 5-17

Saturday 10.3.2018
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
7712:00W Placements 11-124 OstravaBettina Steffan-Irina Lavrova1-2 (5-12,11-9,11-13)Finished
7812:00W Placements 9-103 BrnoMonika Szwalek-Helena Krivackova2-0 (11-0,11-2)Finished
7912:30W Placements 7-81 PrahaRita Duetsch-Birgit Riester0-2 (6-11,8-11)Finished
8012:30W Placemenents 5-62 LiberecIlvina Nasirova-Anja Svendsen0-2 (8-11,8-12)Finished

Women Finals

Saturday 10.3.2018
TimeGroupLocationHomeVisitorResultStatus
8115:00W Bronze Medal Match1 PrahaElzbieta Mielczarek-Tanja Oranic3-2 (11-1,11-3,9-11,6-12,11-6)Finished
8216:30W Final1 PrahaJaana Pesari-Marina Galuzova3-0 (12-3,12-7,12-3)Finished